Podsumowanie- Czechy

Dnia 11 listopada udaliśmy się do Czech/ Praga aby tam pracować nad projektem Lines-Communication Across Generations. Z naszej szkoły w tej wymianie wzięło udział 8 uczniów: Michał Wiciński, Mateusz Baryła, Piotr Nienajadły, Paweł Nienajadły, Martyna Soból, Katarzyna Bednarczyk, Anita Nowosielska oraz Aneta Marszałek. Opiekę nad nimi sprawowały: p. Małgorzata Laskowska, p. Joanna Cieślak oraz koordynator programu p. Renata Stadnik-Komórkiewicz.

Pobyt w Czechach trwał od 11-15 listopada 2013 roku. Pracowaliśmy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Na spotkaniach uczniów i nauczycieli omówiliśmy wcześniej przygotowaną dokumentację oraz w drodze konkursu wybraliśmy logo projektu. Przeanalizowaliśmy produkty końcowe, ustaliliśmy daty kolejnych mobilności, dzięki materiałom wcześniej przygotowanym poznaliśmy system edukacji w każdym z krajów, program nauczania, szkołę, historię i oczekiwania każdego kraju. Spotkania były długie, ale to dzięki nim poszerzyliśmy znacznie nasza wiedzę, poznaliśmy lepiej naszych partnerów oraz zrealizowaliśmy kolejne punkty naszego programu.

Popołudniami mogliśmy przekonać się, jak wiedza została przekazywana z pokolenia na pokolenie odwiedzając pobliską Fabrykę Kryształu w Nizbor czy chociażby Browar w Pilzno gdzie nasi dziadkowie rozpoczęli kolejno produkcję kryształu i piwa. To tu poznaliśmy receptury/tajniki każdej z produkcji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Przekonaliśmy się, że Pilzno jest miastem, w którym atmosfera średniowiecza i dzieje piwa są wszechobecne, wszędzie mogliśmy poczuć tchnienie żywej historii sięgającej aż XIII wieku. Zwiedziliśmy autentyczną linię produkcyjną znanego na całym świecie napoju. Zobaczyliśmy ekspozycję poświęconą stosowanym surowcom a także zabytkowe i współczesne warzelnie i rozlewnie. W Nizbor dowiedzieliśmy się  jak pracuje huta szkła i jakie są poszczególne etapy wytwarzania szkła. Poznaliśmy wszystkie etapy produkcji szkła, czynności wykonywane w hucie, malowanie, dmuchanie i szlifowanie.

Podczas  kilkudniowego pobytu doskonaliliśmy języki obce, poznawaliśmy tradycję, kulturę i historię nie tylko Czech ale wszystkich państw uczestniczących w projekcie. Poznaliśmy kuchnię czeską, tradycje, obyczaje oraz sposób spędzania czasu wolnego. Nauczyciele biorący udział w tej wymianie młodzieży stwierdzili, że wizyta w Pradze  dodała im jeszcze więcej energii i bodźca  do dalszej pracy nad projektem realizowanym w Zespole Szkół w Gorzycach.

Wizyta w Czechach była pierwszą jaką przedstawiciele naszej szkoły odbyli w ramach tego projektu (Lines-Communication Across Generations) a ósmą realizowaną w ramach projektu Comenius (Building Bridges 4 a Better Future), bowiem realizujemy już drugi projekt.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *