COMENIUS – międzynarodowa wymiana młodzieży w Zespole Szkół w Gorzycach

W dniach 1 – 6 czerwca 2014, odwiedziła naszą miejscowość 30-osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami z 3 krajów partnerskich: Turcji, Czech i Słowacji. Wizyta miała miejsce w ramach realizowanego unijnego projektu Comenius.

W trakcie pobytu w Gorzycach, uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich mieli możność zetknąć się z polską kulturą, naszymi obyczajami, jak i poznawać popularne i zabytkowe miejsca. Szesnaście polskich rodzin przyjęło w swoich domach młodzież z zagranicy. Dołożyliśmy wszelkich starań, by goście byli zadowoleni i wrócili do swoich krajów z mocą wrażeń i pięknych wspomnień. Pobyt gości w Gorzycach w naszej szkole utwierdził nas w przekonaniu, że więcej nas łączy niż dzieli – mówi Renata Stadnik – Komórkiewicz, koordynator projektu.

Podczas sześciodniowego pobytu w Gorzycach uczestnicy zajmowali się między innymi:

  1. Analizowaniem codziennego wykorzystania telefonu, komputera, narzędzi internetowych, tj. portali społecznościowych i komunikatorów.
  2. Tworzeniem opowiadań i legend związanych z przekazem międzynarodowym.
  3. Analizowaniem ankiet np. „Religia w życiu nastolatka”
  4. Analizą filmów nagranych przez młodzież, przedstawiających lekcje w dawnych i obecnych czasach.

Pierwszego dnia pobytu w Polsce (poniedziałek) goście zwiedzili Kraków. We wtorek rozpoczęły się zajęcia w szkole. O godzinie 9.00 rozpoczęła się na Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Gorzycach uroczysta akademia z udziałem wszystkich uczniów szkoły oraz zaproszonych gości. Przybliżono historię każdego kraju uczestniczącego w projekcie, a gościnnie wystąpiła Kapela Ludowa oraz Zespół Taneczny prowadzony przez Panią Barbarę Deville z Gorzyckiego Domu Kultury. Były śpiewane piosenki w wykonaniu między innymi gimnazjalistów z Gorzyc oraz pokazy tańców. Po zwiedzeniu szkoły rozpoczęła się praca nad projektem, którego tematem jest: Komunikacja Między Pokoleniami. Przerwy w ciężkiej pracy urozmaicone były pokazem tańca w wykonaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz „Polonezem” wszystkich uczestników projektu.

Językiem urzędowym obowiązującym podczas wymiany jest angielski.

Jestem dumny i mile zaskoczony umiejętnością posługiwania się językiem angielskim przez naszych uczniów – mówi Dariusz Bukowski – Przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, który brał czynny udział w gorzyckiej wymianie młodzieży. Rozmowy z Turkami, Czechami i Słowakami nie sprawiały im żadnych problemów – dodaje.

Środa to kolejny dzień pracy nad projektem w murach szkoły. Ale były również inne przyjemności na przykład nauka piosenek Tureckich, Czeskich, Słowackich
i Polskich, a w godzinach popołudniowych rozgrywano mecze na boiskach szkolnych, można było również sprawdzić swoje umiejętności w sztuce „Origami”.

W czwartek uczestnicy wymiany młodzieży zwiedzili fabrykę porcelany w Ćmielowie oraz Sandomierz. W godzinach wieczornych odbyła się pożegnalna kolacja połączona z dyskoteką w restauracji Jandura.

Wymiana ta dała uczestnikom możliwość nawiązania przyjaźni, a pobyt w Polsce dał szansę wszystkim uczestnikom nie tylko do poznania codziennego życia w naszym kraju ale również jego kultury, historii, obyczaju, a także ma duże znaczenie dla wspólnej przyszłości. To były niezapomniane chwile – dodaje Renata Stadnik – Komórkiewicz.

W październiku 2014 r. piętnastoosobowa grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Gorzycach odwiedzi Turcję, a w maju 2015 r. Słowację.

Bardzo cieszę się z realizacji już kolejnego programu międzynarodowej wymiany młodzieży Comenius w naszej szkole – mówi dyrektor Zespołu Szkół w Gorzycach Krzysztof Komórkiewicz. To wspaniała lekcja dla naszych uczniów, którzy uświadamiają sobie jak ważne jest posługiwanie się językiem obcym, szczególnie angielskim we współczesnym świecie, nawiązują również nowe przyjaźnie – dodaje dyrektor.

Gorzycka szkoła z niecierpliwością czeka na rozstrzygnięcie kolejnej edycji wymiany młodzieży w ramach programu „Erasmus”. Jeśli wszystko pójdzie po myśli organizatorów to w latach 2015 – 2017 obecnych i przyszłych uczniów Zespołu Szkół w Gorzycach czeka aż 10 wyjazdów do różnych krajów Unii Europejskiej.

« 1 z 4 »

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *