Podsumowanie wyjazdu do Turcji

Już po raz kolejny w dniach  12-17 października 2014 r. grupa młodzieży Zespołu Szkół w Gorzychach uczestniczyła w miedzynarodowej  wymianie w ramach realizacji projektu Comenius, którego ideą przewodnią jest „Porozumiewania się między pokoleiami”

 

Wiele emocji dostarczyła wszystkim już sama podróż samolotem z Krakowa przez Monachium do Izmiru i możliwości obserwowania zmieniającego się krajobrazu. Uczestników wymiany bardzo mile zaskoczyło ciepłe przywitanie na lotnisku przez gospodarzy.

Głownym celem podróży było Torbali – tureckie miasto leżące w prowincji Izmir, w którym znajduje się partnerska szkoła: Torbali Subasi Mustafa Toplan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi.

Samo miasto jest pełne kontrastów. Obok nowoczesnych dzielnic  można spotkać w nim również stare tętniące codziennym życiem, a także pozostałości kultury greckiej. Naszą uwagę zwrócili mężczyżni siedzący przy stolikach popijający herbatę w charakterystycznych szklanych czarkach i grający w scrabble oraz liczni mieszkańcy robiący zakupy na miejscowym targowisku. Co kilka godzin nad miastem unosił się donośny głos muezina wzywającego wyznawców Allaha do modlitwy.

Po uroczystym przywitaniu przez gospodarzy krajów partnerskich, na które składało się szereg wstępów młodzieży i dorosłych ukazających nieco odmienną dla nas kulturę przyszedł czas na zwiedanie szkoły, degustację tradycyjnych tureckich potraw i zasadzanie sosny, która pozostanie trwałym śladem po zrealizowanym projekcie jeszcze przez wiele pokoleń

Czas pobytu w Torbali to również czas intesywnej pracy nad  zadaniami wynikającymi z projektu. Uczniowie porównali i omawiali wyniki anikiet dotyczących religi i komunikacji między pokoleniami  w swoich krajach, roli religii w życiu nastolatków, a także dyskutowali na temat stereotypów i uprzedzeń w stosunku do innych narodów. Dużo emocji uczestnikom dostarczyło spotkanie z dwoma tureckimi małżeństwami reprezentującymi najstarsze pokolenie, podczas którego młodzi ludzie uzyskali wiele cennych wskazówek dotyczących najważniejszych watości i sensu życia.

Siedmioosobowa delegacja uczniów ( Sylwia Kotwica, Angelika Zawolska, Katarzyna Stilger, Wiktoria Wiechnicka, Magdalena Szepańska, Konrad Wrzosek, Wojciech Miś ) i nauczycieli ( Renata Stadnik –Komórkiewicz, Małgorzata Laskowska, Marek Belotti, Wiesław Bednarczyk) w czasie kilkudniowego pobtu w Turcji zwiedziła również wiele ciekawych i charakterystycznych miejsc w Izmirze, Kuasadasi, Kemalpasa i Nazarkoy. Turcja to piękny i gościnny kraj.

Dzięki projektowi Comenius, którego koordynatorem w Zespole Szkół w Gorzycach jest pani Renata Stadnik –Komórkiewicz uczniowie mają możliwość podróżowania, poznawania tradycji, zwyczajów, kultury oraz historii innych krajów. Poszerzają nie tylko swoją wiedzę, ale również nawiązują nowe przyjaźnie, łamią stereotypy i doskonalą umiejętność komunkowania się w języku angielskim.

Kolejnym a zarazem ostatnim krajem, który zostanie odwiedzony przez delegację z Zespołu Szkół w Gorzycach w tej edycji projektu będzie Słowacja.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *